TYTD Efsaneleri

Zorunlu Temel Kültür ve Üniversite Seçimlik dersleri beş yıldan beridir bölümümüz tarafından organize ediliyor. Bu süreçte öğrencileri arasında, her zaman her toplulukta olduğu gibi derslerle ilgili bir çok efsane yaratıldı. YTÜ öğrencilerinin takıldıkları forumlarda (evet, biz de okuyoruz onları) bu tür efsanelere sıkça rastlayabilirsiniz. Bazıları oldukça eğlenceli bu “kampüs efsaneleri” hakkındaki gerçekleri bu sayfalarda okuyabilirsiniz. Dönem başlamadan önce bir kaç tanesini sıralamayı isabetli bir iş olarak görüyorum.

Efsane 1: Okulda ilk hafta ve son hafta ders olmaz!

Gerçek: Olur! Okulda ders ekleme-silme işlemleri de ilk hafta olduğu için, genel bir kaos durumu yaşanıyor, ve bu efsane öğrencilerin fiili katkısıyla gerçekleşmiş oluyor. Bölüm olarak biz ders programımızı onbeş haftalık akademik takvime göre hazırlıyoruz. Sıkça araya giren milli ve dini bayramlar sebebiyle sürekli aksayan programın yetişmesi çoğu zaman mümkün olmuyor. O yüzden özellikle ilk ve son haftalar diğerlerinden daha da önemli. Ve yine o yüzden ilk haftadan tanışma ve tanıtma faslıyla birlikte derse ve konulara giriş yapılır.

Efsane 2: Bu dersi ikinci kez alanların derse gelmeleri gerekmez!

Gerçek: Bilakis, bu arkadaşların dersleri daha dikkatli ve düzenli takip etmeleri kendi hayırlarına olacaktır. Nadiren, kalabalık derslerde hocalar bu öğrencileri serbest bırakabiliyor. Bölümümüzün böyle bir politikası kesinlikle mevcut değildir.

Efsane 3: Bu derse girmen gerekmez, sınavdan önce fotokopiciden ders notlarını al, gece çalış, kesin geçersin.

Gerçek: Daha önceki yıllarda tuttuğumuz yoklama kayıtları bize gösteriyor ki, dersi takip etmekle ders başarısı arasında oldukça yüksek bir bağlantı var. Derse ısrarlı bir şekilde gelmeyen arkadaşların sınavları kaçırdıklarına bile sık sık şahit oluyoruz. Bu ders 30’dan fazla gruba verilmektedir, çok sayıda öğretim görevlisi tarafından. Okumalarımız ve konu akışımız aynı olsa da her hoca kendi tecrübesi ve ilgi alanları doğrultusunda farklı konulara ağırlık verebiliyor, her birinin sınav tarzı farklı olabiliyor, vs. Dolayısıyla bu dersin her hocasının her sınavına sizi hazırlayacak standart bir ders notları fotokopisi yoktur. Dersi izlemeniz, derste not tutmanız ve okumaları yapmanız bu dersten, sadece not açısından değil, genel olarak da azami fayda sağlamanız için en iyi yöntemdir. Hocalarınız bu konuda size seve seve yardımcı olacaklardır.