14 sene önce internet sansürü: Ben Boğaziçi’nde Sosyal Bilimler Kulubü’ndeyken

1998’de Boğaziçi Üniversitesi’nde en yogun emek harcadığım faaliyetlerden biri bir sosyal bilimler kulubünün kurulmasıydı. Birkaç arkadaş, sanki diğer uğraşlardan vakit kalıyormuş gibi bir de özerk ve öğrencilerin de söz söyleyebileceği bir alan yaratmaya çalışıyorduk.

Ben baskan yardımcılığı yanında internet sitesinin üretimini de üstlenmiştim.

Bugün internet arşivi sitesinden haberdar olunca ilk aklıma gelenlerden biri sosyal bilimler kulubünün sayfaları oldu. 1998’de yaptıgım siteyi dolanirken maruz kaldığımız sansür girişimine dair yazdıklarımı gördüm. Tamamen unutmuştum. Şahsi hafıza zayıflığım elbetteki hafizasız toplumsal kültürümüzden beslenmiş olsa gerek.

İnternet sansürünün yeni bir şey olduğunu zannedenlere, Boğaziçi Üniversitesi gibi liberal bir ortamın özgürlükten ne anladığını anlamak isteyenlere…

“İnternet sitemizin geçici olarak hizmet dışı olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Bu aksaklığın sebebi bağlantı sayfamızdan tartışma sitelerine verilen linklerden biri. Kişisel bir tartışma sayfasındaki yazıları kendi dünya görüşüne aykırı bulan B.Ü. mezunu bir bey yurtdışından bize ulaşarak bu sayfaya link verilmemesini istiyor. Biz ise pek çok kişinin tartışmak için girdiği bu sayfaya link verdiğimizi ve söylenenlerin hiç bir şekilde kulübümüzle ilişkilendirilemeyeceğini belirtip karşılığında şikayet tehditi aldığımızda da gerekli mercilerin adreslerini veriyoruz. Şikayetler ise, ülkemizin içinde bulunduğu atmosferde etkisini gösterip internet sayfamızın, diğer kulüplerin internet sayfalarıyla birlikte askıya alınmasına ve bürokratik bir kontrol mekanizmasinin hayata geçirilmesine yol açtı. Bu ilginç sanal sansürün yakında kalkacağını ümit ediyoruz ve bu vesileyle de özgür bir tartışma ortamına duyulan ihtiyacı hatırlatıyoruz.

Bugüne kadar 1500’den fazla ziyaretçisi olan ve bir çok yeni ilişki kurmamıza yardımcı olan sayfamız gerekli görüşmeler yapıldıktan sonra güncellenerek tekrar ulaşılabilir olacaktır. Kulüple ilgili her türlü döküman, tüzük, bültenler, seçilmiş makaleler, Türkiye’nin en gelişmiş Sosyal Bilimler Bağlantıları sayfası ve daha bir çok yazıya internet sitemizden ulaşabileceksiniz.”

(http://web.archive.org/web/19991112024248/http://www.sbk.boun.edu.tr/bulten/bulten3.htm)

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir