Ana dilde eğitim için boykot çağrısı

Evrensel Gazetesi’nden 14 Eylül 2010 tarihli haber.

Ana dilde eğitim için boykot çağrısı

TZP-Kurdi, 20 Eylül ile 25 Eylül arası “Ana dilde eğitim istiyoruz” sloganıyla bir hafta boyunca okulları boykot etme kampanyası başlattı. TZP-Kurdi, 20 Eylül ile 25 Eylül arası “Ana dilde eğitim istiyoruz” sloganıyla bir hafta boyunca okulları boykot etme kampanyası başlattı. Vatandaşları ve öğrencileri devletin ilgili kurumlarına Kürtçe eğitimle ilgili dilekçe ile başvurmaya davet eden TZP Kurdi, tüm Kürtleri ve özellikle üniversite öğrencilerini anadilde eğitim için okulları boykot etmeye çağırdı.

TZP-Kurdi, 20 Eylülde başlayan 2010 eğitim öğretim yılına ilişkin dernek binasında basın açıklaması yaptı. TZP-Kurdi adına açıklama yapan Adil Ercan, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana Kürt kimliğinin ve dilinin inkar edildiğini belirterek, Kürtler ve Kürt dilinin anayasada kabul edilmediği sürece Kürtlerin yaşamının tehlikede olduğunu kaydetti. Ercan, “Cumhuriyetin kuruluşu üzerinde 88 yıl geçmesine rağmen Kürtler hâlâ görmezden geliniyor. Kürtler Kurtuluş Savaşı, Kıbrıs, Kore diğer savaşlarında ön safta yer aldılar. Görevlerini yerine getirdiler. Ama devlet Kürtlere karşı hiç bir görevini yerine getirmedi” dedi.

ASİMİLASYON YAŞI 12’YE İNDİ

Bir halkın dilinin yasaklanması durumunda yaşam hakkının kalamayacağını belirten Ercan, Kürtlerin kendini bu süreçten sonra demokratik özerklik esasında örgütleyeceğini, anadil eğitiminde demokratik özerklik kapsamında bölgesel yönetimlerle yürüteceğini kaydetti. Başbakanın asimilasyonun insanlık suçu olduğunu belirttiğini ancak kendisinin aynı suçu işlediğini vurgulayan Ercan, “Milyonlarca Kürt çocuğun her yıl okullar açıldığında kendi dilinde eğitim görmediği için boynu bükük kalıyor. Kürt çocukları baskı ve zorla kendi kimliklerinden uzaklaştırılıyorlar. Asimile etmenin yaşı artık 2’ye indi. Başbakan bunu görmezden geliyor. Eğer dil çocukluktan asimle edilmeye başlanırsa o dil o ulus ölüme doğru gider. Tam anlamıyla kimliğimizi kaybetmemek için dilimize sahip çıkmamız gerekiyor. Çünkü dil ulusun kimliğidir” dedi. Ercan, 20-25 Eylüle kadar sürecek olan “Ana dilde eğitim istiyoruz” kampanyasına tüm demokrat çevreleri ve Kürtleri katılmaya çağırdı.
(Diyarbakır/DİHA)

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir