Hatay Dörtyol’da PKK saldırısı sonrası nümayiş

NTVMSNBC’den.

Güncelleme: 02:24 TSİ 27 Temmuz. 2010 Salı

Terörün istediği oluyor!

Hatay Dörtyol’da dün akşam saatlerinde 4 polisin şehit olduğu terör saldırısı sonrası toplanan ve gece yarısına doğru dağılan kalabalık, BDP ilçe binasını ve bazı işyerlerini ateşe verdi.

Hamza GÜL – NTV HATAY

Dörtyol’da terörün can almasının ardından öfke dinmiyor.

Akşam saatlerinde bir polis aracına uzun namlulu silhlarla yapılan saldırıda 4 polis şehit olurken, kısa süre sonra da İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne saldırı düzenlendi. İkinci saldırı sonrası 3 kişinin gözaltına alınmasıyla, kalabalık bir grup emniyet önünde toplandı.

Yetkililer, 3 kişinin kendilerine verilmesini isteyen kalabalığı yatıştırmaya çalışırken, terör saldırıları sonrası bölgeye sevk edilen komanda birliklerinin havaya ateş açtığı belirtildi.

Emniyet’ten çıkan araçlarda gözaltına alınan şüphelilerin olabileceği düşüncesiyle araçlara saldıran kalabalık, gaz bombası ve biber gazıyla dağıtılmak istendi.

Öfkeli kalabalık, daha sonra BDP ilçe teşkilatının bulunduğu binaya girerek teşkilatın bulunduğu 4 kata girdi. Eşyaları dışarıya atan grup katı da ateşe verdi. İtfaiye çıkan yangını söndürürken, sloganlar atan kalabalık birçok işyerinin camlarını kırdı.

Ufak gruplara bölünen kalabalık, Kürt kökenli vatandaşlara ait olduğu belirtilen ve çoğunluğunu kahvehanelerin oluşturduğu 10’a yakın işletmeyi de tahrip etti; buralarda çıkan ufak çaplı yangınlar söndürüldü.

Güvenlik güçlerinin müdahaleleri sonucu gruplar gece yarısına doğru dağıldı. Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz de, ”İlçemizde, istenmeyen durumlarla karşılaşıldı. Üzüntülüyüz. Olaylar sakinleşti. Tamamen kontrol altına alındı. Müdahale ederek sağduyunun hakim olmasını sağladık. Dileğimiz bir daha böyle olayların yaşanmamasıdır” şeklinde konuştu.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir