Apocalypto

Filmi Mel Gibson çekmiş, 2006’da da piyasaya sürmüş. Ben filmi izlemedim ama internetten yaptığım araştırmalarda filmin İspanyol işgalinden çok, Maya toplumunun kendi iç çelişkileri ve daha İspanyollar gelmeden çöküş sürecine girdiğine odaklanıyor. Filmi asıl ilgi çekici hale getiren, son ana kadar dökülen bol kan ve pompalanan adrenalinmiş. Filmin girişinde yer alan ve 20. yüzyılın ilk yarısının büyük tarihçilerinden sayılan Will Durant’tan alıntılanan söz şöyle: “Büyük bir uygarlık, kendini özyıkıma uğratmadan, dışarıdan işgal edilemez”. Bu mesajla bağlantılı olarak, film “İspanyollar gelmeden Mayalar zaten kendi sonlarını getirmişti” şeklinde, işgali, katliamları ve yokoluşu haklı çıkarmaya, en azından hafife almaya yelteniyor mu bilemiyorum, ama filmi izlerken buna dikkat etmek gerekir sanıyorum.

Filmden ilginç bir ayrıntı, oyuncuların o zamanki Maya dilinde konuşuyor olmalarıymış. Mel Gibson, İsa’nın hikayesini anlattığı Passion of the Christ (İsa’nın Tutkusu) filminde de oyuncuları zamanın antik Arami dilinde konuşturmuştu. Filmin, o dönemin havasını, kostümlerini ve yaşam biçimini başarılı bir şekilde yansıttığı söyleniyor. Sırf bu yüzden bile izlemeye değer olabilir.

Dursun Ertik’e film hakkında verdiği bilgi için teşekkür ederim.Tags: 16. yy. , blog , film/dizi , kaynak , keşifler , mayalar , tytd

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir