Ansiklopedi ve Aydınlanma

Ansiklopedi ya da orjinal adıyla Encylopedie, Denis Diderot ve Jean d’Alembert tarafından hazırlandı. İlk cildi 1751’de Paris’te satışa çıkan eser, 1772’de tamamlandığında o döneme kadar Avrupa’da hazırlanan en kapsamlı başvuru kaynağı olmuştu. 71.818 makalenin bulunduğu 17 cilt ve 2.885 resmin bulunduğu 11 ciltten oluşan çalışmaya 1776 ve 1777’de güncellemeleri içeren beş cilt daha ilave edilmiştir. Abonelik usulüyle okurlara ulaşan Ansiklopedi, 1789 tarihine kadar, yarısı Fransa’da olmak üzere 25.000’den fazla satılmıştır. Çok tartışma yaratan bu eser, özellikle Katolik tarikatlar tarafından eleştirilmiş ve Kilise’nin Yasaklanmış Kitaplar Listesi, Indexe eklenmiştir.Dönemin bilgi ile olan çoşkulu ve hırslı ilişkisini ortaya koyan en gösterişli eserlerden birisidir.

Diderot, çalışmayı tanımlayan “ENCYCLOPEDIE” maddesinde şunları yazmış: “Aslında, Ansiklopedi’nin amacı dünya üzerine dağılmış bütün bilgiyi toparlamak, genel hatlarını ve yapısını ortaya çıkarmak, birlikte yaşadığımız insanlara sunmak ve bizden sonra geleceklere aktarmak, böylece geçmiş yüzyılların çalışmalarını gelecek yüzyıllar için kullanılabilir kılmaktır. Bu sayede çocuklarımız, daha eğitimli bir hale gelerek, aynı zamanda daha erdemli ve daha mutlu olabilirler.”

Yandaki resim Ansiklopedi’nin kapağı için uygun görülmüş (resmi, üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz). Örtüler içindeki kadın, Gerçek’i, etrafındaki figürler ise çeşitli akademik disiplinleri temsil ediyor. Bilgi ve gerçek üzerine modern bir yaklaşım içeren bu eserdeki kadının temsil biçimi ve yöntemi üzerine düşünmeye değer.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir