Bak linç edilirsin sonra!

Devlet babadan yavrularına uyarı. Haber Radikal gazetesinin 7 Mayis 2010 tarihli sayısından. Böyle bir itimale karsı önlem alması ve ifade özgürlüğünü garanti altına alması gereken devletin “bak sonra linç edilirsin, ben bile kurtaramam” dercesine eylemi yasaklaması…

Denizleri anmaya yasak gerekçesi: Linç edilirsiniz

Muğla Milas’ta, Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) üyeleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın 38. ölüm yıldönümünde düzenledikleri anma etkinliği için afiş asıp el ilanları dağıtmak isteyince kaymakamlık ‘Dur’ dedi.

İSMAİL SAYMAZ

Anma etkinliğinin ‘suç ve suçluyu övme’ anlamına geleceğini savunan Mi-las Kaymakamlığı, ÖDP’lilere “Bunları dağıtır ve asarsanız linç edilirsiniz” diye ‘uyarıda’ bulundu.

ÖDP Milas İlçe Örgütü; Gezmiş, Aslan ve İnan’ın 38 yıl önce idam edilmelerinin yıldönümünde ilçede amfi tiyatroda gerçekleştirdiği etkinlik için afiş ve el ilanı bastırdı. Afiş üzerinde üç gençlik önderinin fotoğrafları, fotoğrafın üzerinde ise ‘Geçmişten Geleceğe Denizlerce Çoğalarak’ yazıyordu. El ilanında ise yine Gezmiş ve arkadaşlarının bir fotoğrafı ile şair Sunay Akın’a ait ‘Kim bilir kaç yunus görmüş, kaç Deniz Gezmiş’ dizeleriyle biten şiir vardı.

ÖDP’liler afişleri ilçede asabilmek, el ilanlarını dağıtabilmek için kaymakamlığa başvurdu. Fakat Milas Kaymakamlığı, Gezmiş ve arkadaşlarını anma etkinliğinin ‘Suçu ve suçluyu övme suçu’ oluşturacağını iddia etti. ÖDP’lilerin ‘linçe uğrayabileceğini’ savundu:

“Son günlerde meydana gelen olaylar göz önünde bulundurulduğundan; halkın genel kullanımına açık olan yerlerde bu ibareli afişlerin ve el ilanlarının asılması ve dağıtılması halinde farklı görüşlere mensup gruplar başta olmak üzere başka şahıslarca sözlü veya fiili saldırıda bulunulabileceği ve afiş ve el ilanların asan ve dağıtanlara karşı olumsuz tepkilerin oluşabileceği, müessif olaylara sebebiyet verilebileceği değerlendirildiğinden…” Buna göre Milas Kaymakamlığı, yasaklama getirdi.

Bir Cevap Yazın