Sakarya’da mahalleli, Romanlar ve gerilim

Hem Sakarya’nın hem Romanların durumu dikkat çekici. Ya Romanlara karsı her zaman varolan ayrımcılık çatışma moduna dondü ya da bunlar hep vardı, ama şimdi etnik hassasiyet yükseldi ve haber olmaya başladı. Bir tarafta Romanlar, kim oldukları ve etnik etiketleri kimlikleri belli bir grup insan, diğer tarafta anonim, kimliksizmis gibi sunulan “mahalleli”. Tıpkı linç haberlerindeki tahrik olan “vatandaş” gibi. Hem bu haber verme dilini hem de bu, her an ortaya cikabilen ofkesiyle kimliksizlik halini sorgulamak gerekiyor. Haber 3 Mayıs 2010 tarihli Radikal Gazetesi’nden.

Romanlarla mahalleli çatıştı, sorunu vali çözdü

Zafer TOKUŞ- Aziz GÜVENER

Sakarya’nın Erenler İlçesi’nde 3 gün önce eşini dövdükleri iddiasıyla pompalı tüfekle ateş ederek 7 Roman’ın yaralanmasına neden olan Muammer Keçeci’nin bir gün önce boşalttığı eve saldıran grup evi yakmaya kalkıştı. Çıkan arbedede 1 kişi yaralanırken arbede polisin müdahalesiyle önlenirken, Sakarya Valisi Hüseyin Atak da olay yerine gelerek öfkeli kalabalığı yatıştırdı.

Olay Erenler İlçesi Küpçüler Mahallesi’nde dün saat 22.00 sıralarında meydana geldi. 3 gün önce eşini döven 7 Romanı pompalı av tüfeğiyle ateş ederek yaralanmasına neden olan Muammer Keçeci’nin evi olaydan bir gün sonra Romanlar tarafından taşlanınca Keçeci ailesi ve akrabaları güvenlik gerekçesiyle polis tarafından mahalleden tahliye edildi. Boşaltılan ev dün gece bir grup Roman tarafından benzin dökülüp yakılmak istendi. Yangını söndürmeye gelen Sakarya Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri mahallede oturan Romanların taşlı sopalı müdahalesi ile karşılaşmasına rağmen yangını söndürdü. Polisler, mahallenin tüm giriş çıkışında önlemler alırken Çevik Kuvvet mahalle girişinde barikat kurdu. Bu arada mahalle sakinlerinden bir grup Romanlar’ın evlerine yürümek isteyince arbede çıktı. Grupda bulunanlardan 50 yaşındaki Necati Çelik, başına isabet eden taşla yaralandı. Yaralı gelen 112 ambulansında ilk müdahalesi yapıldıktan sonra Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi.

Çıkan kısa süreli arbede Sakarya Emniyet Müdürü Ali Bilkay ve mahallenin ileri gelenlerinin araya girmesi ile önlendi. Öfkeli grubu sakinleştiren Emniyet Müdürü Bilkay ve Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk, mahalle sakinlerinin sorunlarını dinlemek üzere Artvin Yusufeliler Derneği’ne geçti. Mahalle sakinleri, Emniyet Müdürü Bilkay’a, Romanların çocuklarına tacizde bulunduklarını, evlerini taşladıklarını ve sürekli rahatsız ettiklerini öne sürdü. Emniyet Müdürü Ali Bilkay, mahallede gerekli güvenlik önlemlerinin alındığını söyledi. Mahalleye gelen Sakarya Valisi Hüseyin Atak, burada oturanların sorunlarını dinledi. Vali Atak, sorunların bir an önce çözüleceğini, suçluların cezalandırılacağını kaydetti. Vali Atak, Romanların bir evi taşlayarak yakmaya çalıştıklarını belirterek, “Daha sonra itfaiye aracını taşlamışlar. Vatandaşlarımızın Roman vatandaşlardan şikayetleri var. Bunları bakıp inceleyeceğiz. Burada önlemleri artıracağız. Gece devriye sayısını sıklaştıracağız” dedi. (dha)

Bir Cevap Yazın