Koku

Vedat Ozan Açık Radyo’da Salı günleri pek güzel bir program hazırlıyor. Ana teması “koku” olan bu programda, parfüm aleminden, tarihte koku algısının kültürel olarak nasıl tercüme edildiğine kadar bir çok mesele ele alınıyor. Program saat 10.30-11.00 arasında.

Programın bir facebook sayfası ve podcast yayını da mevcut.

Örneğin, 13 Nisan 2010 tarihli programda işlenecek konular şunlar:

  • Putrid>Puta>Putain: “Fahişe” kelimesinin kokulu kökeni
  • Fransızlar neden çamaşırlarını “iyi” yıkamıyorlar?
  • 1860 yılında Boston kentindeki banyo küveti sayısı
  • George Orwell’a göre proleterya’nın kokusu
  • Somerset Maugham’a göre demokrasilerde parlamenter kurumlardan daha önemli ne vardır?

Yeri gelmişken derslerde sık sık bahsi geçen “Koku: Bir Katilin Hikayesi” (Perfüme: A Story of a Murderer) filmine de değinmek gerek. Beyazperde sitesinden filmin hikayesi şöyle anlatılıyor:

“Grenouille, kokulara karşı inanılmaz bir duyarlılığı olan ama bunun haricinde hiçbir duyusunun gelişmemiş olduğu çok ilginç bir adamdır. İstediği kokuları elde edebilmek için her türlü çılgınlığı yapmaya hazırdır; cinayet işlemek de dahil…

Az da olsa koku salan herşeyin ve herkesin kokusunu alabilen bu sıradışı ve dahi karakter, bir gün kendi kokusunun olmadığını anladığında hayatının tüm anlamını yitirir. Bu ‘hayati’ önemdeki eksikliğini giderebilmenin tek yolunun, kendisine insanmış izlenimi verebilecek kokular üretip sürmesi olduğunu düşünür. İnsan kokuları yaratabilmek için de insanlara ihtiyacı vardır.

Toplum içinde varolabilmenin tek yolunu bu şekilde tanımlayabilen bir adamın, sonu inanılmaz bir trajediye giden öyküsü, Patrick Süskind‘in yayınlandığında çok uzun süre çok satanlar listesinde yer alan kitabından [1985] beyazperdeye aktarıldı. Yönetmense Koş Lola Koş ve Cennet filmlerinin de yönetmeni olan Tom Tykwer. Filmin, Avrupa Sinama standartları düşünüldüğünde oldukça yüksek bir bütçeyle çekildiğini de belirtelim.”

Hikaye, 1738’de doğan bu koku dehasının etrafında dönüyor. O dönem Fransa’sı, Paris’in sıradan insanlarının sefaleti, ortaçağ sonu kentlerin toplumsal ilişkileri, loncaların ve meclislerin işleyişleri de göz önüne serildiğinden, film TYTD dersi ile de ilgilidir.

One thought on “Koku

  1. Grenouille,bir çok cinayet işleyerek(tabi bu cinayetleri dünyayı ele geçirebilecek insan kokusunu elde etmek için yapmıştır) elde ettiği kokuyla dünyaya hakim olabilecekken acaba neden o kokuyu bulduktan sonra kendini öldürüyor.
    Hayatı anlamlı kılan tek şey insanın her zaman hedeflerinin olmasıdır.Hayatta hiçbir amacı olmayan insan,hayattta var olabiliyor ancak yaşamıyordur.Koku filmi bunu çok güzel bir şekilde bizlere aktarıyor.kesinlikle izlenmesi gereken bir film…

Bir Cevap Yazın