‘Sosyal paylaşımla’ gelen etnik gerilim

Radikal gazetesinin 7 Nisan 2010 tarihli haberi. Ege bölgesinde son zamanlarda sık sık görülen linç girişimleri dikkat çekici.

İZMİR – Tire ilçesinde Güneydoğulu bazı öğrencilerin Türk bayrağını yaktığı iddiası ortalığı karıştırdı. İddiaya göre, 200 kişinin bulunduğu Şehit Albay İbrahim Karaoğlanoğlu Lisesi’nin öğrenci pansiyonunda kalan Doğu ve Güneydoğulu üç öğrenci ile öğrenci olmayan Tireli üç genç arasında, önceki gün tartışma çıktı. Tartışma kısa sürede kavgaya dö- nüştü. Ardından akşam saatlerinde ilçede dedikodular yayılmaya başladı.
Şehit Albay İbrahim Karaoğlanoğlu Lisesi’nin öğrenci pansiyonunda kalan Doğu ve Güneydoğulu öğrencilerin PKK sempatizanı olduğu, yurtta Türk bayrağı yaktıkları iddiası ortalıkta dalaşmaya başladı. Sosyal paylaşım sitesi Facebook kanalıyla Tire’de iyice yayılan söylenti ortalığı karıştırdı.
İddiaları duyup toplanan ve çoğunluğu gençlerden oluşan yaklaşık 50 kişi saat 22.30 sıralarında, ellerinde Türk bayrakları ile sloganlar atarak lisenin öğrenci pansiyonuna girmek istedi. Ancak pansiyon binasının 200 metre önünde güvenlik önlemi alan polis, göstericilerin içeri girmelerini zaman zaman biber gazı kullanarak engelledi. Daha sonra olay yerine gelen Kaymakam Hüseyin Ergi ile İlçe Emniyet Müdürü Hüseyin Demirel öfkeli kalabalığı yatıştırdı. Yetkililer tüm iddiaların araştırıldığını, olayın birkaç kişi arasında yaşanan ağız dalaşı ve kavgadan başladığını söyledi. Öğrenci pansiyonu önünde İstiklal Marşı okuyan grup, daha sonra olaysız dağıldı.
Bayrak yakıldığı iddiası okul ve ilçe yöneticilerince kesin bir dile yalanlandı. Tehlikeli gerginlik büyümeden önlenirken ilçede gözaltına alınan olmadı. (dha)

Bir Cevap Yazın