Belge ve Fotoğraflarla Meclisi Mebusan 1877- 1920: Sergi

Osmanlı İmparatorluğu’nda devletin modernleşmesi konusunu işlediğimiz haftalar için çok isabetli bir duyuru. Siyasal İdeolojiler dersi öğrencilerinden de ödevlerini konu üzerine yapmak isteyebilecekleri bol malzeme sağlayabilir.

“BELGE VE FOTOĞRAFLARLA MECLİS-İ MEBUSAN 1877–1920” SERGİSİ DOLMABAHÇE CAMLI KÖŞKTE AÇILIYOR
17 Mart 2010 Çarşamba

Milli Saraylar Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen “ Belge ve Fotoğraflarla Meclisi Mebusan 1877- 1920 “ sergisi, ilk Osmanlı Meclisinin 133. açılış yıldönümü olan 19 Mart 2010 Cuma günü saat 17.00’de Dolmabahçe Sarayı Camlı Köşk Galerisinde açılıyor.

Sergi, ağırlıklı olarak Milli Saraylar Arşivinde bulunan ve ilk kez araştırmaya açılan belgelerden oluşuyor. Sergide döneme ait Milletvekillerinin seçim mazbataları, sicil dosyaları, meclis başkanlık divanının teşekkülü ve işleyişinin yanı sıra Meclis-i Mebusan başkanlarına ilişkin belgeler de bu sergide yer alan eserler arasında.

II. Meşrutiyet döneminde kullanılan seçim sandığı ise demokrasiye geçiş ve millet iradesini simgeleyen bir unsur olarak serginin en dikkat çekici objeleri arasında yer alıyor. Ayrıca sergide bilgi panoları üzerine basılı belge ve fotoğraflarla I. Meşrutiyet ve II. Meşrutiyet süreçlerinin önemli aşamalarını; Meclis-i Mebusan’ın kurumsal ve idari yapısını ortaya koyan belgeler de yer alıyor.

19 Mart–11 Nisan 2010 tarihleri arasında Dolmabahçe Sarayı Camlı Köşk Galeri’de açık kalacak sergi ile birlikte Dolmabahçe Sarayı’nda “Meşrutiyet’ten Cumhuriyet’e Demokratikleşme Süreci” adıyla bir de panel düzenleniyor. Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Zekeriya Kurşun’un yönetimindeki 19 Mart 2010 günü saat 18.00’de Dolmabahçe Sarayı Medhal Salon’da yapılacak panele Dr. Orhan Koloğlu, Doç. Dr. Mustafa Budak, Doç. Dr. Rıdvan Akın ve Doç. Dr. Kenan Olgun konuşmacı olarak katılacaklar.

Sergi, Dolmabahçe Sarayı’nın ziyarete kapalı olduğu pazartesi ve Perşembe günleri dışında her gün 09.00 ila 16.00 saatleri arası gezilebilecektir.

Bir Cevap Yazın