BDP’den linç için ceza teklifi

Radikal’in 16 Ocak 2010 tarihli haberi:

BDP teklifi: Linç faillerine 10 yıl ceza

BDP Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş, linç suçunun Türk Ceza Kanunu’nda (TCK) yer almasını ve bu suçu işleyenlerin 10 yıldan az olmamak üzere hapis cezasına çarptırılmasını öngören kanun teklifi verdi.

Edirne ve Selendi’deki linç girişimleri BDP’lileri harekete geçirdi. Demirtaş tarafından Meclis Başkanlığı’na sunulan teklifte TCK’nın ‘İnsanlığa Karşı Suçlar’ kapsamındaki 77. maddenin kaldırılarak, yerine linç suçunun tanımı ve bu suçu işleyenlere yönelik cezai hükümlerin getirilmesi öngörülüyor. Teklifte linç suçu, ‘bir grubun, bir kişi veya bir topluluğu, siyasi görüşü, etnik kimliği, dini inanışı, cinsiyet kimliği, felsefi görüşü ve benzeri nedenlerle ölümle cezalandırmaya kalkması, canına, malına zarar vermesi, yaşadığı bölgeden göçe zorlanması, yaşama alanına tecavüzü ile birlikte bu davranışları haklı gösteren, destekleyen ve hatta teşvik eden eylem ve söylemleri’ olarak tanımlanıyor.

Zaman aşımına uğramıyor
Lincin birden fazla kişi tarafından işlenebilen ve zaman aşımının yürümediği bir suç olduğu hatırlatıldı. Llinç faillerine 10 yıldan az olmamak üzere ağırlaştırılmış hapis istendi. (Radikal)

Bir Cevap Yazın