Vali: Göçebe hayatı modern insana yakışmaz!

NTVMSNBC’den 7 Ocak 2010 tarihli haber.


Vali: Göçebe hayatı modern insana yakışmaz!

Manisa Valisi Celalettin Güvenç, Romanların göçebe hayatı yaşamasının 21. yüzyılın dünyasında insana yakışmayacağını söyledi. Vali, Romanların kendilerinin gitmek istediğini kaydetti.

ntvmsnbc
Güncelleme: 15:14 TSİ 07 Ocak. 2010 Perşembe

İSTANBUL – Manisa’nın Selendi ilçesinde, yılbaşı gecesi bir kahvede sigara yüzünden çıktığı belirtilen tartışma, 5 gün sonra etnik çatışmaya dönüştü.

Olayların ardından Roman mahallesindeki aileler; 15’i çocuk, 20’si kadın 74 kişi, Selendi’den Gördes’e gönderildiler.

Olayı NTV’ye değerlendiren Manisa Valisi Celalettin Güvenç ilginç bir yorumda bulundu. Vali, Romanların göçebe hayatı yaşamasının 21. yüzyılın dünyasında insana yakışmayacağını söyledi.

Romanların yaşam tarzlarını değiştirerek yerleşik düzene geçmeleri gerektiğini belirten Vali Güvenç, bu şekilde Romanların ekonomik ve sosyal yönden daha rahat bir yaşama kavuşabileceklerini savundu.

Vali Güvenç bu görüşlerini Selendi’de saldırıya uğrayan Romanlara da telkin ettiğini, onların da kendisini haklı bulduklarını anlattı.

Gördes’e gönderilen Roman vatandaşlar ortaya bir iddia atmıştı. İddiaya göre, Manisa Valisi Celalettin Güvenç, Romanlardan ‘Selendi’yi kendi isteğimizle terk ediyoruz’ ifadesinin altına imza atmasını istedi.

Vali Güvenç ise şunları söyledi: “Biz 63 Roman vatandaşımızla sohbet ettik. Bu insanların işsiz, vasıfsız olmasını değerlendirdik. Güvenlik sorunu olmayacağını kendilerine ifade ettik. Kendileri ayrılmalarının uygun olacağını söylediler. Bize yazılı da beyanda bulundular, sürgün söz konusu değil.”

2 thoughts on “Vali: Göçebe hayatı modern insana yakışmaz!

  1. Linç kültürü ve etnik çatışmanın nasıl modernite uzerinden tercüme edildiği dikkat çekici. Romanlara atfedilen cağdışılık ile onlara saldıranların çağdaşlığı yanyana duruyor. Bu tür kitlesel saldırıların meşrulaştırılması esnasında ortaya çıkan söylemsel oluşumlar dikkat çekici.

  2. (Oylum Yıldır’ın katkısıyla…)

    Cumhuriyet ideolojisi, kültürel dönüşüm projesi çerçevesinde karşısına çıkan ve modern devlet oluşumu içinde kabul edilemez görülen göçebelik sorunu ile sık sık uğraşmak zorunda kaldı. Özellikle göçebe Kürtlüğün siyasallaşmasının önüne gecmek için çıkarılan iskan yasalarında ve bunlarla ilgili olarak yapılan tartışmalarda göçebeliğin, yeni ulusun yeni medeniyet projesine uygun olmadığı tekrar tekrar vurgulanmıştır. Dolayısıyla göçebelik sorunsalının arkasında Turk milliyetçiliği ile yoğrulmuş bir devlet aklı mevcut görünüyor.

Bir Cevap Yazın