Google üzerinde bir hayalet dolaşıyor

Google üzerinde bir hayalet dolaşıyor Aşağıdaki haber wired isimli pek meshur bir teknoloji sitesinden alındı. Tercümesini, yazıyı kısaltarak ben yaptım.

Philip K. Dick vakfı Google’ın peşinde

Google’ın Nexus One adını koyduğu telefonu sıkı teknoloji-oyuncakların en yenisi olabilir ama efsane bilimkurgu yazarı Philip K. Dick’in ailesi, internet devini, o şık telefonlarından biriyle arayıp da izin almak ihtiyacı hissetmeden isim hırsızlığı yapmakla suçluyor. Nexus adı Dick’in bir sembol haline gelmiş romanlarından birinde kullanılmış ve daha sonra romana dayanarak çekilen filmde de yerini almıştı.

Google yeni Android işletim sistemi ile çalışan yeni cep telefonu Nexus One’ı geçtiğimiz Salı piyasaya sunmuştu. Philip K. Dick adına ailesi tarafından kurulmuş olan vakıf ise ürünün adının, yazarın ünlü “Do Androids Dream of Electric Sheep” (Androidler ruyalarinda elektrikli koyun mu görürler?) romanından alındığını açıkladı. Roman daha sonra, bir detektifin Nexus 6 isimli bir robotun pesine düşmesini konu eden Blade Runner filmine de ilham kaynağı olmuştu.

Benzer bir olay daha önce George Lucas ile Motorola arasında da yaşanmış, ama şirket Droid adını verdikleri ürün için yönetmene telif ücreti ödemeyi akıl etmişti. Bu da vakfın sadece Google’dan para koparmak için huysuzluk ettiği iddialarına karşı ciddi bir hatırlatma.

Nexus One Salı gunü tanıtıldığında Google yetkilileri ismin Dick’in romaniyla bir ilgisi olmadıgını, kelimeyi sözlük manasıyla (yakınsam noktası) kullanıldığını açıklamışlardı. Ayrıca Nexus adı Lucas’ın Droid’i gibi telif altına da alınmamış durumda.

Vakıf telefonun tanıtımının hemen ertesi gunü Google’dan ismi kullanmayı durdurmasını ve ilgili dökümanları avuktatlarına iletmesini istemişlerdi. Google henüz ailenin isteklerine cevap vermemiş durumda.

Not: Philip K. Dick ikinci dünya savası sonrası donemin en etkili bilimkurgu yazarlarından biridir. Bugünün karamsar, distopik gelecek öngörülerine uygun hikayeleri sık sık konu edilmektedir. Yazarın Azınlık Raporu (Minority Report) adlı raporu da gişe rekorları kıran bir film olarak yakın zamandra karşımıza çıkmıştı. (MBB)

Bir Cevap Yazın