Söylem jeneratörleri

Uzun zaman önce internette bir postmodernizm jeneratörü vardı. Daha sonra başka disiplinlerde de kullanılabilecek metinler üreten bilgisayar programları hazırlandı. Bunlarin amacı daha çok programlama algoritmaları geliştirmekti ve geliştirilenlerin sergilenmesiydi. Nihayetinde ortaya manasız metinler çıksa da söz dizimine uygun düzenlenmiş bir anlatı meydana çıkıyordu.

http://www.elsewhere.org/pomo/ adresinde bu bilgisayar programı ile üretilmiş örnek postmodernist makaleler bulabilirsiniz. Bu tur Makaleyi bu şekilde önceden programlanmış bilgisayarın hazırlayabilmesi o dönemde postmodernizm eleştirilerini iyice eğlenceli bir hale getirmişti. Ortaya çıkan metinler, postmodernizmin büyük anlatıları, yapısal analizleri reddeden, daha küçük ölçeklere, yapı bozumuna ve soz oyunlarına vurgu yapan tavrının bir parodisi olarak görünüyordu.

Aynı sitede söylendiğine göre 2000 yılında kullanıcıların hizmetine (!) açılan jeneratör bugüne kadar talep üzerine dört milyondan fazla makale üretmiş. Kim bilir kaç tanesi ödev olarak teslim edilmiştir?

Yakın zamanda buna benzer bir “eleştirel sanat yorumu jeneratörü” buldum internette. Adresi http://www.pixmaven.com/phrase_generator.html. Beş basamaklı bir sayı giriyorsunuz, motor size beş bölümlük bir tablodan bir söz üretiyor. Sıkıştığınızda hemen başvurup etkileyici, ortamlarda sanatsal vizyonunuzla fırtınalar estirebileceğiniz bir imkan elde ediyorsunuz. İngilizce elbette. İşte bir örnek:

“I disagree with some of the things that have just been said, but the subaqueous qualities of the gesture spatially undermines a participation in the critical dialogue of the 90s.”

Sözün, belli terminolojilerin ve söylemlerin hegemonyası altına girebildiği ölçüde meşru sayıldığı sanat ve akademi camialarındaki durumu oldukça ironik bir şekilde ortaya koyuyor aslında bu yazılım mühendisliği oyunları.

Bu konu uzerine daha söylenecek çok şey var. Şimdilik randevuyu 1990’ların ortasında sosyal bilimler alemini sarsan “Social Text dergisi olayına” vereyim ve uyuyayım. Merak edenler olayın kahramanının sitesinden hikayeyi okumaya başlayabilir.

Bir Cevap Yazın