Express vites yükseltti

ExpressDergi ekibinden Siren İdemen “Daha önce cesaret edemezdik ama okurlarımızın katkılarına güvenerek böyle bir karar aldık” diyor. Bundan böyle iki haftada bir yayınlanacak Express dergisi 52 sayfa ve 5 lira.

Bawer ÇAKIR bawer@bianet.org
İstanbul – BİA Haber Merkezi 18 Aralık 2009, Cuma

Aylık Express dergisi bu aydan itibaren iki haftada bir yayınlanacak. Dergi ekibinden Siren İdemen “Sıcak gündemin gerisinde kalmamak ve süregiden tartışmalara müdahil olmak için böyle bir karar aldıklarını” bianet’e söyledi. “Eskiden olsa göze alamazdık ama uzun zamandır dışarıdan gelen okuyucu katkıları bizi cesaretlendirdi.” Okurlarına bir müjde de aylık sayıları 6 liraya satılan dergi bundan böyle ayda iki kez ve 5 liraya satılacak.

“Okurdan cesaret aldık”

Roll’un “Şeytan’a teşekkür ederek” yayın hayatına veda etmesinin ardından Express boşluğu ayda iki sayıyla kapatacak. İdemen, “Bu uzun süredir aklımızdaydı ancak cesaret edemiyorduk. Ancak Roll’un kapanmasıyla Express’in iki haftalık periyoda geçmesinin bağlantısı yok. bu daha çok okurlarımızın dergiye sundukları katkıdan aldığımız cesaretle atılmış bir adım” diyor. İdemen ayrıca aylık yeni bir derginin de müjdesini bianet okuyucularına verdi. “Şimdilik plan aşamasında ancak aylık yeni bir yayın aklımızda.”

101. sayıda neler var?

Express yeni dönemin ilk sayısının kapağına yeni sol parti tartışmalarını taşıyor. Giriş yazısında -Meram 101- Yücel Göktürk yeni kurulacak partinin kapitalizm, sömürü, sınıf ve mücadelesine dair bir ufkunun olmadığını yazıyor. Bunu da kapatılan DTP’nin Eşbaşkanı Ahmet Türk, Ufuk Uras, SHP’li Hüseyin Ergün ve 10 Aralık Hareketi’nden Erol Katırcıoğlu’nun verdikleri demeçlerden ve çatı partisi çalışmalarından hareketle açıklıyor.

DTP’nin kapatılması kararı da derginin bir diğer gündemi. Partinin grup başkanvekili Gülten Kışanak’la yapılan söyleşide karar ve dayandırıldığı gerekçelerden Kürt sorunun çözümüne dair görüşleri var.

Kamu emekçilerinin 25 Kasım grevini KESK’li Görkem Doğan’la değerlendiren dergi, “KESK Tarihi-1” kitabının yazarlarından Yıldırım Koç’la da KESK’in dününü ve bugünün konuşuyor.

Ragıp Duran’ın açılımla ilgili kaleme aldığı yazı, “Dersim 1938 ve Zorunlu İsyan” kitabının yazarı Hüseyin Aygün’le yapılan söyleşiyle CHP’li Onur Öymen’in açıklamalarıyla başlayan tartışmalara değinen Express’in “Radyo Brecht” bölümünün gündeminde medya ve nefret söylemi var. İçerik Alternatif Bilişim’in düzenlediği etkinlikten.

Derginin düzenli bölümlerinden “Radyo Express”te yine dünyadan ve Türkiye’den mücadeleleri okuyucuyla buluşturan Express’in bir diğer konuğu “Kış Uykusu” isimli kitabıyla rotasını 12 Eylül 1980 askeri darbesinin hemen sonrasına çeviren yazar Ayşegül Devecioğlu. Amargi Edebiyat Atölyesi hazırlayıcıları ve “Bornova Bornova” filmiyle Altın Portakal kazanan İnan Temelkuran’la yapılmış söyleşilerin de yer aldığı dergide ayrıca 101 yaşında vefat eden Claude Levi-Strauss’la yapılmış derleme bir söyleşi de bulunuyor. Meşin Yuvarlak, Gayd, Dumanı Üstünde gibi bölümleri yerli yerinde duran Express geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden yönetmen Ahmet Uluçay’ı da anıyor.(BÇ)

One thought on “Express vites yükseltti

Bir Cevap Yazın