Mussolini’nin beyni

1903'te Bern kentinde serserilikten tutuklanan Mussolini

1903'te Bern'de serserilikten tutuklanan Benito Mussolini

Ntvmsnbc.com’dan…

Mussolini’nin beyni satışa çıktı!

Milano’da bir poliklinikte saklanan ancak çalındığı anlaşılan İtalyan döktatörün beyin kalıntıları ve kanı, Ebay’de 15 Avro’dan satışa çıkarıldı. Site, kısa sürede ‘organ satışı’na müdahale ederken, Mussolini ailesinden ‘utanç verici’ açıklaması geldi.

ROMA – Faşist partisini kurduktan sonra 1922’de İtalya’da başbakan oldu. 1943 yılına kadar iktidarda kalan diktatör, 1945 nisanında kaçmaya çalışırken komünist direnişçiler tarafından yakalanıp öldürüldü ve cesedi, Roma’da ayağından asılarak teşhir edildi.

Ölümünden bir süre sonra beyninin bir bölümü, Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı’na (CIA) gönderildi. Daha sonra ise, bunlar eşi Rachele’e iade edildi.

Faşist İtalyan diktatörü Benito Mussolini’den bahsediyoruz. Diktatörün yukarıdaki kısa hayat hikayesinin sonunda bahsedilen ve bir İtalyan hastanesinde muhafaza edilen organlarının çalındığı anlaşıldı.

İşte bu bu organlar, açık artırma sitesi eBay’de satışa konulurken, site, organ satışının yasak olduğu gerekçesiyle satışı iptal etti.

Ebay’in açıklamasında, adı açıklanmayan bir üyenin, 15 bin Avro açılış fiyatıyla Mussolini’nin beynini ve kanını açık artırmaya sunduğu belirtildi.

Açıklamada, “Açık artırma, site üzerinden organ satışının yasak olması nedeniyle, henüz bir teklif gelmeden kısa sürede iptal edildi” denildi.

Torun Mussolini: Utanç verici

Mussolini’nin torunu Alessandro Mussolini, Sty Tg24 televizyonuna yaptığı açıklamada, dedesinin kalıntılarının satılmaya çalışılmasını ‘utanç verici’ olarak yorumladı.

Dedesinin kalıntılarının Milano Polikliniği’nde muhafaza edildiğini söyleyen Alessandro Mussolini, ANSA ajansına yaptığı açıklamada da kalıntıların buradan çalındığını ve polise başvuruda bulunacağını belirtti.

Bir Cevap Yazın