NTV’nin haberi

NTVMSNBC sitesinde Can Ertuna imzasıyla 8 Ekim 2009 tarihinde yayınlanan haber:

Televizyonda ‘açılım’ dedi, ataması iptal oldu

Yıldız Teknik Üniversitesi, Öğretim Görevlisi Özgür Sevgi Göral’ın atamasını Kürt sorununun tartışıldığı bir televizyon programına katıldığı için iptal etti.

Özgür Sevgi Göral, sözleşmeli olarak 2,5 yıl ders verdiği Yıldız Teknik Üniversitesi’nde açılan sınavı kazanmış ve kadroya geçme hakkı elde etmişti. Ancak Kürt sorununun tartışıldığı bir televizyon programına katılınca kariyer planları değişti. Üstelik aynı üniversitenin açılış töreninde Başbakan Tayyip Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ifade özgürlüğüne vurgu yapan mesajları yankılanmıştı.

Göral konuyla ilgili şunları söyledi: ”Aslında resmi olarak deklare edilmedi. Ben belgelerimi topluyordum, hocalardan biri, beni arayıp ‘Özgür senin atamanla ilgili bir sorun var galiba, İstanbul Emniyeti’nden seninle ilgili bir dosya gitmiş. Galiba atamanı yapmayacaklar’ dedi.”

SUÇ OLSA SORUŞTURMA AÇILIRDI
Televizyon programında söylediklerinde suç unsuru olmadığını, üniversitenin keyfi davrandığını belirten Göral şöyle konuştu: ”O programda söylediğim bir suç olsa, hakkımda bir soruşturma olur, dava açılır. Öyle birşey de yok. O programda iki farklı eğilim vardı; bir tanesi Kürt sorunu diye bir sorunun aslında dış güçlerin kışkırtmasıyla yaratılan bir sorun olduğu yönündeydi. Ben de ‘Bu sorunun uluslararası boyutu var. Böyle bir sorun var, yoktan varedilmiyor, burada yanlış uygulamalar yapılmış olabilir’ dedim genel olarak.
Haberin devamı ↓reklam

HÜKÜMET SÖYLEYİNCE…
Göral, bu söylediklerinin ‘demokratik açılım’ tartışmalarında telaffuz edilenlerden çok da farklı olmadığını düşünüyor: ”Hükümet söyleyince sorun yok, ben söyleyince işimden oldum. Herhalde çifte standartlı bir hukuk işliyor…”

Bir Cevap Yazın