Birgün gazetesindeki haber

Birgün gazetesinde 7 Ekim 2009‘da Deniz Coşan imzasıyla yayınlanan haber:

TV programına katıldı diye kadro verilmedi

SKY Türk kanalında ‘Kürt Açılımı’ konusunda bir programa katılan Özgür Sevgi Göral, Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki işinden oldu

Yıldız Teknik Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanlığı’na bağlı İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümünde 2006 yılından beri saat ücretli olarak ders veren Özgür Sevgi Göral, Sky Türk kanalında ‘Kürt Açılımı’ konusundaki tartışma programında söyledikleri nedeniyle işinden oldu. Göral, 13 Kasım 2008 tarihinde sözlü sınavı geçip ardından da diğer tüm kriterlerle birlikte yapılan puanlamayla öğretim üyeliğine hak kazandı. İsmi de Yıldız Teknik Üniversite’sinin internet sitesinde ilan edildi.

Dekanlıktan istenen belgeleri toplarken 21 Kasım 2008 tarihinde Sky Türk’te yayımlanan Kan Uykusundan Uyanmak programına YTÜ öğretim görevlisi sıfatıyla konuşmacı olarak katıldı. Programda, Sungur Savran, Onur Öymen, Ali Nihat Özcan, Prof. İbrahim Kaboğlu ve Hasip Kaplan da vardı. Üniversite, Göral’ın bu programdaki konuşmaları nedeniyle işine son verdi.

DAVA DİLEKÇESİNDE YAZILDI

Konuyla ilgili dava açan Özgür Sevgi Göral, “Bundan sonraki aşamada biz hukuki olarak itirazımızı yapacağız ve bu davanın sonuçlanması biraz zaman alacak. Olumlu sonuç alamasak bile en kötü ihtimal AHİM’de haklı çıkacağımıza inancım tam” dedi. Davada üniversitenin yaptığı açıklama ise şöyle: “Göral, 21 Kasım 2008 tarihinde SKY TURK kanalında “KAN UYKUSUNDAN UYANMAK” adlı programa katılmıştır. Ekte sunduğumuz program kayıtlarından da anlaşılacağı üzere kendi siyasi ve politik konularda açıklama yapmıştır. Davacının programdaki beyanları 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 7. maddesini ve de 2547 Sayılı Yüksek Öğretim Kanunu’nun 4. maddesi ve 5. maddesinin a ve b bentlerini açıkça ihlal etmektedir.”

‘ORADA NE İŞİ VAR?’

Dava dosyasına ek olarak da “Dr.” olduğunun altı çizilen Aytun Çınar adlı kişinin Yenigün adlı bir gazeteye yazdığı yazısı eklenmiş. Bu kişinin eski DYP yöneticisi olduğu ve şimdi de Demokrat Parti genel başkan yardımcısı olduğu biliniyor. Ekli dosyadaki bu yazıda şu ifadeler geçiyor: “Yıldız Teknik Üniversitesi’nden davet edilmiş, adını hatırlayamadığım bir öğretim görevlisi hanım vardı ki… Mantık yürütüşü ve fikirleri bir öğretim görevlisi olmaktan çok, bana 12 Eylül öncesi kantinde konuşan militanları hatırlattı. ‘PKK neden durduk yerde adam öldürsün’müş. Haklı davaları olmasa bebek katili olurlar mıymış? Bebek öldürmeyi bile meşrulaştıran birinin orada ne işi var Sayın Akinan.”

CERRAH MI İSTEDİ?

Özgür Sevgi Göral, Yıldız Teknik’teki işinin son verilmesinde Emniyet Müdürlüğü’nün de trolü olduğunu söyledi. Göral, “Kadrolu olarak başlamak için tam belgeleri toplarken bölüm başkanımız beni aradı ve hakkımda İstanbul Emniyeti’nden bir dosya gönderildiğini ve bu nedenle atamamın yapılamayacağını dekanlığın kendisine söylediğini kendisinin de buna itiraz ettiğini ifade etti.

Rektör Yardımcısı Mehmet Ahlatçıoğlu ile görüştüğümde ve bu olanları hakkaniyete uygun bulup bulmadığını sorduğumda kendisi de rektörle bir daha konuşacağını beni çok iyi anladığını söyleyerek beni gönderdi.
Bu arada bir fısıltı olarak dolaşan bilgi hakkımda Emniyet Müdürlüğü tarafından gönderilen dosyadaki bilgi notunun bizzat dönemin Emniyet Genel Müdürü Celalettin Cerrah tarafından yazıldığı, dolayısıyla benimle ilgili emrin ‘büyük yerden’ geldiğiydi” dedi.

Bir Cevap Yazın