Kopernik’in mezarının yeri kesinleşti

Bugün NTVMSNBC sitesinde, Bilimsel devrimler konusunda adını sıkça andığımız Kopernik hakkında ilginç bir haber gördüm. Discovery Channel‘dan ve küçük bir araştırmadan bir kaç detay da ben ekledim. İlginizi çekebilir. Resimlere tıklayarak büyütebilirsiniz.

Gökbilimci Nicolas Kopernik’in nerede gömülü olduğu, saç ve diş kalıntılarının DNA örnekleri sayesinde kesinleşti

Polonya’daki Pultusk Antropoloji ve Arkeoloji Enstitüsünden Profesör Jerzy Gassowski, 2005 yılında Frombork katedralindeki kazılarda bulunan bir kafatası ile kemiklerin gökbilimciye ait olduğunun kesinleştiğini belirtti.

Stoeffler

Kopernik’in hayatı boyunca elinden düşürmediği kitaplardan biri Johannes Stoeffler’ın 1518 tarihli ve “Calendarium Romanum Magnum” başlıklı kitabı. Stoeffler (ya da sıkça yazıldığı şekliyle Stöffler) 1452-1531 yılları arasında yaşamış bir bilim insanı. Tarihlerden Kopernik’in çağdaşı olduğunu görüyoruz. Matematik, astronomi ve astroloji ile uğraşan Stoeffler bu kitabında takvim değişikliği için önerilerde bulunmuş.

Polonyalı ve İsveçli araştırmacılar bu kitabın arasında Kopernik’in 12 saç telini buldu. Bu çok değerli genetik maddenin DNA’sı, Frombork’da bulunan kafatası ve kemiklerle karşılaştırıldı.

Uppsala Üniversitesinden Marie Allen, “Kitapta bulunan 12 saç telinden 2’sinin Frambork’da bulunan kafatasındaki bir diş ve bir kemikle aynı DNA’yı taşıdığını” belirtti. Katedralde bulunan kemikler, ayrıca Kopernik’in 70 yaşında öldüğünü gösteriyor.

Kopernik'in sureti

Varşova’daki polis laboratuvarına gönderilen ve kafatası bilgisayar ortamında yeniden oluşturulan Kopernik’in fotoğrafı, mevcut Kopernik portreleriyle karşılaştırıldı.Bu yaşlı adamın bilgisayarda oluşturulan resmi, genç Kopernik’in portrelerine çaprıcı bir şekilde benziyordu; sağ kaşının üzerindeki yara izine kadar.

Polonya’nın Torun bölgesinde 1473’de doğan Kopernik’in nerede gömülü olduğu ve kaç yaşında öldüğü bugüne kadar kesin olarak bilinmiyordu

Kopernik’in en ünlü eserinin kapak resmi.

Kopernik dünyanın ve diğer gezegenlerin güneş etrafında döndükleri fikrini öne sürerek zamanında sarsıcı bir etki yapmıştı. O vakte kadar Hristiyan dünyasındaki hakim görüş, dünyanın evrenin merkezinde olduğu, diğer gökcisimlerinin de dünyanın etrafında döndüğünü ileri sürüyordu. Yeni astronominin kurucusu kabul edilen Kopernik, ileri sürdüğü fikirleri ancak ömrünün sonlarına doğru açıklayabilmişti.

Kopernik’in en önemli eseri, ölümünden kısa bir süre sonra, 1543 tarihinde Nürnberg’de basılan “De revolutionibus orbium coelestium” (Gökcisimlerinin Devinimi Üzerine). Bu eserde Kopernik heliosentrik (güneş merkezli evren) teorisini detaylarıyla anlattı. Heliosentrik teori Kopernik teorisi olarak da adlandırılıyor.

Kopernik’in naaşının bulunduğu Frambork’taki kilisenin psikoposu şöyle konuştu: “En sonunda, tarhisel kişiliğine yakışan bir mezar taşıyla Kopernik’e ev sahipliği yapabileceğiz” .

Bir Cevap Yazın