Avrupa kültür mirası internette

NTVMSNBC sitesinden bir haber yine. Avrupa Birliği çok önemli bir tarihsel mirası internetten ulaşılabilir hale getirmiş.

Aşağıdaki haberde ve projenin resmi sitesinde 20 Kasım’da koleksiyonların erişime açılacağını yazıyor. Site şu anda (18 Ocak 2009) çalışıyor fakat henüz beta sürümü deneniyor. Sitenin haberine göre AB’nin 23 resmi dilinde (ne yazık ki aralarında Türkçe yok) çeviri yapılacakmış. Bu 23 dilden birine aşina değilseniz bile “resimlere bakmak” bile çok keyifli olacaktır eminim.

Koltuktan kalkmadan Louvre turu
Avrupa Birliği bugün, Avrupa kültürünün son 2000 yılına ait toplam iki milyon belgeye çevrimiçi erişim sağlayan dijital kütüphaneyi resmen açtı ama büyük rağbet yüzünden sayfa geçici olarak kapandı.

LONDRA – EUROPEANA adlı İnternet sitesinde, bin ayrı müze, ulusal kütüphane ve arşivlerden alınma çok çeşitli yazılı malzemeleri filmler, fotoğraflar, çizimler, haritalar ve ses dosyaları yer alıyor. Ancak EUROPEANA’nın resmen açılmasından birkaç saat önce, çok sayıda meraklının sayfaya ulaşma çabası yüzünden AB’nin dijital kütüphanesi çöktü.

AB Dijital Kütüphanesinin sözcüsü Martin Selmayr, saatte 10 milyon kişinin siteye girmeye çalışması yüzünden, bilgisayar kapasitesini artırabilmek için, öğleye doğru geçici olarak sayfayı dondurduklarını açıkladı.

EUROPEANA neler sunuyor?

AB Komisyonunun Enformasyon ve Medyadan sorumlu yetkilisi Viviane Reading, yeni sitenin kullanıcılara, Londra’ya gitmeden İngiltere Ulusal Kütüphanesi’nde dolaşma veya Paris’e gitmeden Louvre müzesinde Mona Lisa tablosunu izleme gibi olanaklar sunacağını söyledi.

EUROPEANA Projesine Fransa öncülük ediyor. Fransa, Google’ın milyonlarca kitabı sanal ortama aktarma çabasından ve böylece Amerika Birleşik Devletleri’nin dünya kültürüne egemen olması olasılığından kaygı duyuyor.

EUROPEANA dijital kütüphanesinde ilk elde yer alacak malzemelerin yaklaşık yarısı Fransa kaynaklı.

Ancak, Almanya ve Polonya gibi ülkelerin de, kendi kültürel varlıklarını sanal ortama taşıma konusunda daha fazla çaba ve para harcaması umularak, 2010 yılına kadar, bu kütüphanede 10 milyon kalem malzeme toplanması amaçlanıyor. Halen Avrupa’daki ulusal kütüphanelerde bulunan kitapların yalnızca yüzde 1’i dijital ortama taşınmış durumda. Bunun nedenlerinden biri de, telif hakları.

Google, EUROPEANA’nın devreye girmesini memnunlukla karşıladı ve Gütenberg’in matbaayı keşfinden bu yana bilginin toıplanması bakımından en büyük teknolojik adım olacak bu gelişme bağlamında, işbirliği yapmayı umduklarını kaydetti.

One thought on “Avrupa kültür mirası internette

  1. Aralık 2009 itibarıyle bu sanal müzede erişilebilecek kültür mirası sayısı 5 milyonu geçmiş bulunuyor. Blog için de çok verimli bir kaynak olacağa benziyor.

Bir Cevap Yazın